Archeologický průzkum pod budoucí dálnicí D35 v úseku Časy–Ostrov začne až po sklizni, řekl zemědělec a starosta obce Časy Zdeněk Seidl. Silničáři tak ustoupili nespokojeným farmářům, kterým se nelíbilo, že geodeti a těžká technika zahájili práce už v dubnu a nakonec je nechali nechali vyvést policií. Pozemky sice už vlastní Ředitelství silnic a dálnic, ale zemědělci na ně mají smlouvu až do konce září.
Archeologický výzkum začal s předstihem už před dvěma týdny a to zemědělcům vadilo. Na polích totiž mají vyseté obilniny, řepku i hrách. Na pěstování pobírají dotace a pokud by stavbaři pole zabrali, zemědělci by o peníze přišli.
Spor řešila i policie. Ředitelství silnic a dálnic se nakonec s farmáři domluvilo a těžkou techniku z polí stáhlo. Zemědělci na oplátku přislíbili, že tam, kde to bude možné, uvolní pole už 1. září.
„Uhradí nám škodu, kterou způsobili. Jak nám to umožní termíny, které musíme dodržovat v rámci dotačních pravidel, tak je tam pustíme,“ řekl Seidl. Očekává, že v mnohých případech silničáři nebudou muset čekat až do konce září.
Dohodu silničářů s farmáři Českému rozhlasu potvrdil ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr. Archeologický průzkum začne po sklizni, několikaměsíční zpoždění podle něj s termíny výstavby dálnice příliš nepohne. Silnice se měla začít stavět na podzim.
„My potřebujeme, aby archeologie byla provedena hlavně na objektech s nejdelší dobou výstavby. My se snažíme, aby archeologie u mostní estakády přes Labe byla provedena v předstihu, aby vlastní stavba měla minimální zpoždění,“ řekl Vebr.
Archeologické práce jsou rozdělené do šesti částí, v úseku Opatovice nad Labem – Ostrov již začaly. Na celý výzkum v hodnotě 193 milionů korun bez DPH mají archeologové, bez započítání zimních měsíců, jeden rok. Archeologové očekávají v trase téměř 30 lokalit z období od mezolitu až po vrcholný středověk.